Vondrov_Hluboká-n-Vlt_02

Dvůr Vondrov

Původní dvůr tu přikázal v polovině 16. století postavit Ondřej z Ungnád Suneku, podle kterého se novostavbě začalo později říkat. Nejprve nesl označení Ondřejovský dvůr (tak se připomíná v roce 1562, kdy přešel na Jáchyma z Hradce), Ondrovský dvůr a následně zkráceně Vondrov.

Přestavba dvora v 18. a 19. století

V 18. století byl dvůr za Schwarzenberků upraven a v závěru 19. století došlo k demolici starých budov. Následně v letech 1895 – 1898 byl vystavěn zcela znovu architektem ing. Janem Sedláčkem (1848 – 1916), který byl dvorním schwarzenberským stavebním radou. Z jeho hlavy pochází také návrhy na stavbu novorománského kostela na Hosíně, školy v Protivíně či secesní kaple ve Zborově.

Dvůr Vondrov, jehož výstavba spolkla bezmála 1 milion korun, stojí na vyvýšenině mezi rybníkem Bezdrev a Munickým rybníkem (394 metrů nad mořem). Budovy ze čtyř stran uzavírají prostorné obdélníkové nádvoří. Venkovní stěny jsou neomítány, ve východním průčelí vidíme schwarzenberský znak. Dodnes se zda provozuje chov koní, kterým býval dvůr proslulý. Dokonce patřil k nejmodernějším v Rakousku-Uhersku a poté i v Československu. V okolí spatříme pěkné aleje s hodně starými exempláři dubů.

Současnost

Téměř na dohled je známá zoologická zahrada a lovecký zámek Ohrada s muzeem shromažďující exponáty mysliveckého a loveckého zaměření. Před zámkem se však nachází další zajímavé a ne příliš známé připomínky minulosti. V aleji je totiž vsazeno osmnáct mezních kamenů s vytesanými erby z nejrůznějších koutů bývalého schwarzenberského panství, přičemž nejstarší z nich nese letopočet 1596.